Błąd
  • Szablon wyświetlający jest niedostępny. Skontaktuj się z administratorem witryny.

Koronacja w Mieście Królów

Tłumy mieszkańców i turystów zawładnęły na dwa dni Placem Świętego Wojciecha oraz jego okolicami. To właśnie bowiem tam odbywała się największa gnieźnieńska impreza plenerowa: Koronacja Królewska, która w różnej formie organizowana jest już od 2000 roku.
Sobotnie, upalne południe powitał w Pierwszej Stolicy Polski korowód wojów, rycerzy, konnych, rzemieślników oraz muzykantów, którzy ulicami miasta przeszli na Rynek. Po spotkaniu z Prezydentem Jackiem Kowalskim, który oficjalnie zainaugurował wydarzenie, powrócili na przykatedralny plac, by tam zadziwiać przybyłych przygotowanymi atrakcjami. Tych zaś nie zabrakło. Liczne kramy i stoiska oferowały swojskie jedzenie, napitek, biżuterię, odzież historyczną, ozdoby, broń oraz pamiątki. Sokolnicy prezentowali piękne i drapieżne ptaki, wędzarz demonstrował, jak przyrządzać pyszną wędlinę, a mistrz średniowiecznych tortur pokazywał groźne narzędzia służące zadawaniu bólu.
Widowiska teatralne ukazywały różnorodne sceny z życia społeczności średniowiecznej: torturowanie i kaźń skazańca, palenie czarownic, śpiewy i grę na cytrze, lirze i mandoli. Nie zabrakło też turniejów, które świetnie budowały napięcie i atmosferę widowiska. II Turniej o Miecz Bolesława Chrobrego zgromadził aż szesnastu wspaniałych i groźnych wojów, którzy zaciekle walczyli o honor i sławę. Najlepszemu z nich - Maciejowi Dutce pseudonim „Szatan” z ogólnopolskiego Bractwa Wojowników „Kruki” - nagrody rzeczowe: miecz, pas i hełm wręczył Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna Czesław Kruczek.
Swój turniej mieli także łucznicy i siłacze, którzy w spektakularny sposób radzili sobie z postawionymi przed nimi zadaniami. Najważniejszym punktem całego wydarzenia była jednak bez wątpienia Koronacja Królewska, czyli widowisko plenerowe ukazujące sceny z życia Bolesława Chrobrego: od wczesnej młodości, aż do momentu otrzymania korony. Przygotowany przez Teatr Terminus A Quo z Nowej Soli spektakl zachwycił dynamizmem, zastosowaniem ciekawych środków scenicznych oraz świeżością w podejściu do tematu.
Należy podkreślić, że całe, dwudniowe wydarzenie zorganizowane zostało przez Miasto Gniezno oraz Miejski Ośrodek Kultury w partnerstwie z Grupą Widowisk Historycznych Comes. Patronatem medialnym przedsięwzięcie objęły kanały Discovery World i Historia, a relacje z wydarzenia można było usłyszeć między innymi w TVN24 czy RMF FM. Ta i poprzednie edycje Koronacji Królewskiej mogły się odbyć także dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez Miasto Gniezno z Unii Europejskiej w ramach projektu „Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski”.