Błąd
  • Szablon wyświetlający jest niedostępny. Skontaktuj się z administratorem witryny.

Królewski weekend w Pierwszej Stolicy

koro1m.jpg     Tłumy mieszkańców i turystów zawładnęły na dwa dni Placem Świętego Wojciecha oraz jego okolicami. To właśnie bowiem tam 26 i 27 lipca 2014 roku odbywała się największa gnieźnieńska impreza plenerowa: Koronacja Królewska, która w różnej formie organizowana jest już od 2000 roku.
    Sobotnie, upalne południe powitał w Pierwszej Stolicy Polski korowód wojów, rycerzy, rzemieślników oraz muzykantów, którzy ulicami miasta przeszli pod Katedrę. Po spotkaniu z Prezydentem Jackiem Kowalskim, który oficjalnie zainaugurował wydarzenie, powrócili na Plac Świętego Wojciecha, by tam zadziwiać przybyłych przygotowanymi atrakcjami. Tych zaś nie zabrakło. Liczne kramy i stoiska oferowały swojskie koro3m.jpg koro4m.jpgjedzenie, napitek, biżuterię, odzież historyczną, ozdoby, broń oraz pamiątki. Sokolnicy prezentowali piękne i drapieżne ptaki, a wędzarz demonstrował, jak przyrządzać pyszną wędlinę. Wszyscy chętni mogli również skorzystać z umiejętności Mateusza Skrzydlewskiego, który jako mistrz efektów specjalnych malował rany, siniaki i skaleczenia, które wyglądały jak te otrzymane w boju.
    Zainteresowani mogli także obejrzeć niezwykłą wystawę zdjęć pod nazwą „Portrety władców Polan”, która jest pokłosiem wielu plenerowych sesji fotograficznych zorganizowanych przez Macieja Kuźniewskiego. Jej organizatorzy ukazali na niej domniemane życie naszych pierwszych władców, kusząc się o zarysowanie ich charakterów koro5m.jpg koro6m.jpgoraz ukazanie sukcesów i porażek. Ekspozycję krótką prelekcją na temat historycznego znaczenia Gniezna poprzedził Tomasz Janiak z Muzeum Początków Państwa Polskiego.
    Swój turniej mieli także łucznicy, o czym pisaliśmy już w poprzednim artykule. Najważniejszym punktem całego wydarzenia było jednak bez wątpienia widowisko „Światło i Dźwięk” w ramach premiery Tryptyku „Anno Domini” Macieja Braciszewskiego. Była to opowieść o początkach Państwa Polskiego, która początkowo zawarta była na trzech płytach: „A.D. 966”, „A.D. 1000” i „A.D. 1025”. Baśniowy klimat kolorowej elektroniki doskonale podkreślił czasy pierwszych Piastów, gdzie fakty historyczne pomieszane są z legendami.
koro7m.jpg koro8m.jpg    Podczas dwudniowego wydarzenia gnieźnianie mogli także skorzystać z oferty partnerów akcji „Gniezno za pół ceny”, co dodatkowo uatrakcyjniło pobyt w centrum miasta. Niezwykłe pokazy umiejętności przygotowali także Mali Polanie, ukazując efekty wielomiesięcznych ćwiczeń szermierczych. Była też tradycyjna Bitwa o Wzgórze Lecha oraz Turniej o Miecz Bolesława Chrobrego. Najmłodsi zaś skorzystać mogli z pełnego atrakcji namiotu przygotowanego przez Muzeum Początków Państwa Polskiego. Novum było też kino plenerowe na ulicy Tumskiej, w ramach którego wyświetlono film „Królestwo Niebieskie”.
    Liczymy, że każda edycja Koronacji Królewskiej będzie tak bogata w wydarzenia i atrakcje jak tegoroczna, w której chętnie uczestniczyli zarówno gnieźnianie, jak i turyści.