Błąd
  • Szablon wyświetlający jest niedostępny. Skontaktuj się z administratorem witryny.

Wystawa malarstwa Bartłomieja Baranowskiego

wystawa1m.jpg    W ramach Koronacji Królewskiej do końca lipca 2015 na gnieźnieńskim Rynku prezentowana jest ekspozycja „Inspirowana Historią” składająca się z 20 prac, wykonanych głównie w technice kawy i tuszu.
Tematem prac są miejsca związane z historią, skanseny Danii, Szwecji, Norwegii, które zauroczyły autora swoistym stylem i formą. Część dzieł to prace rozpoczynające cykle - królów polskich, Piastów i Jagiellonów, jak i również cyklu „moje Bayeux”, w którym Bartłomiej Baranowski chciał przedstawić swoją wersję tkaniny z Bayeux, w formie obrazów.
    Bartłomiej Baranowski, urodzony w 1975 roku w Szczecinku, od zawsze związany jest z Wałczem. Ma wiele zainteresowań i pasji, które stale rozwija. Pierwszą z nich jest malarstwo. Jego twórczość charakteryzuje się wyjątkowym stylem. Mimo, iż cały czas poszukuje, zarówno w treści, jak i w formie, łatwo rozpoznać jego dzieła.
    Kontynuując swoje pasje, ukończył Konserwatorstwo na Uniwersytecie wystawa2m.jpgMikołaja Kopernika w Toruniu. Jest docenianym plastykiem (Laureat Wojewódzkiej Wystawy Prac Plastyków Nieprofesjonalnych z 2009 roku), jego prace cieszą się popularnością. W swoim dorobku ma nie tylko obrazy i grafiki, ale także rysunki satyryczne i ilustracje do publikacji.
    W 2015 roku otrzymał tytuł Artysty Roku 2014 w powiatowym przeglądzie plastyków profesjonalnych.
Kolejną pasją w życiu Bartłomieja jest historia, a konkretnie odtwórstwo historyczne. Jest założycielem Grupy Historycznej Midgard działającej od 2003 roku. Bartłomiej ukierunkował się na odtwórstwo dawnego rzemiosła - rogownictwa. Na tym polu osiąga znaczące sukcesy. Wytwory z poroża i rogów znalazły uznanie wśród odtwórców w Polsce i za granicą. Rozpoznawany jest jako Jorund (Kram Jorunda). Jego wyroby to świeczniki, pojemniki, ozdoby, wystawa3m.jpgrękojeści i inne przedmioty użytku codziennego, wykonywane w oparciu o wzory z wczesnego średniowiecza. Estetyka i oryginalność jego wytworów przyciągają również osoby spoza ruchu rekonstrukcyjnego.
    Wystawa „Inspirowana Historią” swój debiut miała w Norwegii w Skansenie w Leikvin.