Błąd
  • Szablon wyświetlający jest niedostępny. Skontaktuj się z administratorem witryny.

mpppm.jpg29 lipca 2017 roku, podczas Koronacji Królewskiej na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie odbędą się także bezpłatne warsztaty z wypiekania chleba, które poprowadzi Łukasz Radziszewski. Od 14.00 będzie można dołączyć do działania i dowiedzieć się, czym jest zakwas oraz nauczyć się samodzielnego wypieku chleba.

Na warsztaty z wypieku chleba obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Są to przede wszystkim warsztaty kulinarne, które pełnią rolę projektu społecznego i kulturotwórczego. Prowadzący podzieli się z uczestnikami wiedzą dotyczącą zaczynu i wypieku, oraz tłem historycznym i ciekawostkami.

Celem działania jest przekazanie wiedzy o tym, czym jest zakwas i nauka samodzielnego wypieku chleba. Zaangażowanie w aktywizację i efekty wspólnej pracy są inspirujące dla Łukasza Radziszewskiego. Równocześnie pracuje on nad publikacją, obiektami oraz mapą posiadaczy Zakwasu, którzy tworzą nową, osobliwą lokalność – chleb z jednego konkretnego Zaczynu wypiekają już osoby zamieszkałe w miejscowościach: Białystok, Czarna Wieś Kościelna, Czarna Białostocka, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Karczmisko, Kosmaty Borek, Krynki, Lublin, Łódź, Mediolan (Włochy), Milanówek, Nowy Dwór Mazowiecki, Nowy Jork (Stany Zjednoczone), Oleszkowo, Podkowa Leśna, Sokółka, Supraśl, Suwałki, Warszawa, Wasilków, Wiedeń (Austria), Zabłudów, Zamczysk.

Przebieg warsztatów:
- część teoretyczna – wprowadzenie ma charakter prezentacji i małego wykładu, w którym prowadzący dzieli się informacjami o Zakwasie i zgromadzoną dokumentacją. Głównym celem jest opisanie uczestnikom fundamentalnych, w normalnym życiu trudnych do uchwycenia wartości, które ujawniają się w rytuale wypieku chleba i dzielenia się Zakwasem. Wspólnotowość, wzajemna przychylność, zdrowe odżywianie, samowystarczalność, docenienie rzeczy prostych – to hasła, które będą rozwinięte podczas działania. Z opowieści prowadzący płynnie przechodzi do opisu zasad przygotowywania chleba. Opisuje narzędzia i charakterystykę składników, a na warsztaty przywozi w formie poczęstunku świeży chleb, upieczony tego samego dnia.
- część praktyczna – obejmuje przygotowanie chleba. Uczestnicy przygotują formy, wspólnie wyrobią i rozdzielą ciasto chlebowe. Łukasz Radziszewski na bieżąco udziela wskazówek i dygresji. Kiedy chleb będzie już w formach, będzie można posłuchać o warunkach, których będzie potrzebowało ciasto by urosnąć.

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach i jednocześnie współudział w projekcie.

Foto: MPPP